+421 904 629 463 info@karavanomdosveta.sk

FAQ / Často kladené otázky

Frequently Asked Questions

Často kladené otázky

Ako postupovať pri objednaní si autokaravanu, resp. jeho rezervácie?

Na stránke si vyberiete vozidlo, ktoré by ste si chceli prenajať, na rezervačnom kalendári si vyberiete voľný termín, vyplníte kontaktný formulár, alebo môžete napísať mail, či zavolať. V každom prípade sa Vám ozveme bezodkladne späť .

Ako sa stane moja požiadavka na rezerváciu záväznou?

Ak je termín, ktorý ste si vybrali voľný, nič nebráni tomu, aby ste si ho zarezervovali u nás. My Vám obratom pošleme návrh Zmluvy o prenájme, ktorú podpíšete a odošlete nám na adresu a zašleme Vám inštrukcie na zaplatenie zálohy. Zálohu je potrebné zaplatiť v hodnote 50% z ceny prenájmu do 3 pracovných dní od potvrdenej rezervácie na základe faktúry. Hneď ako budú peniaze pripísané v prospech nášho účtu – rezervácia sa stáva záväznou.

Aké vodičské oprávnenie potrebujem na to, aby som mohol viesť autokaravan?

Naše vozidlá sú do 3,5 tony, takže stačí vodičské oprávnenie typu B na to, aby ste mohli šoférovať autokaravan. Je však potrebné mať určité skúsenosti a prax vo vedení motorových vozidiel, bližšie špecifikované v zmluve.

Ako sa jazdí na autokaravane?

Nakoľko je autokaravan obytné vozidlo, a nie osobné, úžitkové ani športové vozidlo, je nutné si uvedomiť zopár dôležitých vecí, ako sú rozmery vozidla, konštrukčná rýchlosť, hmotnosť a podobne.

• posádka vozidla – každý člen posádky musí byť počas jazdy riadne pripútaný bezpečnostným pásom, je zakázané sa pohybovať po vozidle! V opačnom prípade Vám hrozí vysoká pokuta. Pri karavane pre 4 osoby, sedia 2 osoby vpredu, 2 vzadu. Pri karavane pre 5 osôb rovnako tak + 1 osoba sedí zboku, avšak sedadlo musí byť otočené v smere jazdy.
• jazda karavanom – musíte si uvedomiť, že sedíte vyššie, máte iný výhľad, auto reaguje inak na pridanie plynu a brzdenie, vzhľadom na jeho hmotnosť a stavbu. Spočiatku odporúčame vozidlo si vyskúšať pomalšou rýchlosťou. Pri predbiehaní autobusov alebo nákladných áut sa Vám môže zdať, že vozidlo pláva po ceste, ale je to spôsobené len výškou a rozmermi, podvozok drží pekne na ceste a nadstavba auta len jemne balansuje. Rovnako tak sa Vám to môže zdať pri veternom počasí. Napriek tomu treba prispôsobiť rýchlosť stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam, Vašim znalostiam a schopnostiam. Treba dbať aj na to, že pri predchádzaní nesmiete zabudnúť na to, že jazdíte karavanom, nie osobákom a súprava je značne dlhšia a širšia, a preto počkajte so zaradením sa späť do pruhu. Ako aj pri osobnom aute, spätné zrkadlá sú základom pri predchádzaní, a v nich uvidíte, kedy sa môžete zaradiť.
• jazda do zákrut – nakoľko je vozidlo značných rozmerov, treba si pri odbočovaní trošku nadísť, napr. na kruhových objazdoch či v úzkych uličkách, pretože zadná časť vozidla sa vychyľuje.
• konštrukčná rýchlosť karavanu – každé auto má predpísanú nejakú maximálnu prípustnú rýchlosť, ktorú treba dodržiavať. Karavan Vám síce pôjde aj 120 km/h rýchlosťou, ale neodporúčame tlačiť plyn zbytočne až na podlahu, auto nebude tak pružne reagovať, mali by ste vysokú spotrebu a keďže ste v karavane, nemusíte sa predsa nikam ponáhľať, nič Vám neujde. Odporúčaná rýchlosť je 100 km/h . Keď sa už s vozidlom zžijete, bude to hračka.
• Dopravné značky – Je nesmierne dôležité všímať si aj dopravné značenie, čo sa týka najmä hmotnosti či rozmerov. Snáď ani nie je potrebné písať, že ak chcete prejsť tunelom, ktorý má výšku 2,5 m, alebo zaparkovať v podzemnej garáži, tak môžete na to rovno zabudnúť. Dávajte si pozor aj na dopravné značky zasahujúce do jazdnej dráhy vozidla, prípadne na nižšie položené balkóny v uličkách.
• brzdenie – Treba jazdiť predvídavo, s dostatočným odstupom od vozidiel idúcich pred Vami. Vzhľadom na rozmery a váhu karavanu to môže byť nebezpečné. Aj pri jazde z kopca odporúčame zaradiť nižší prevodový stupeň a brzdiť tak motorom.
• Pri jazde karavanom si zatvorte všetky okná nadstavby. Je dôležité pred jazdou skontrolovať uzatvorenie a zabezpečenie okien.

Ako vyčistím nádrže a doplním vodu?

Pri prevzatí autokaravanu Vám ukážeme kde sa čo nachádza, a vysvetlíme ako sa to robí. Doplniť vodu si môžete v kempoch, na väčších čerpacích staniciach (väčšinou diaľničných, prípadne s odpočívadlom pre nákladné autá) a to hadicou alebo krhlou. Hadica na vodu je súčasťou výbavy. Odstránenie odpadovej vody a vyprázdnenie chemickej WC nádržky sa môže vykonať len na miestach na to určených, okrem kempov aj niektoré čerpacie stanice majú tzv. karavanové státia.

Čo ak mi dôjde plyn v plynovej bombe?

Súčasťou výbavy sú 2 ks plných plynových bômb. Ak by sa predsa stalo, že Vám dôjde plyn (možnosť najmä v zimnom období) tak ho je možné doplniť na čerpacej stanici – LPG alebo v predajniach na to určených. V zime musí byť doplnený propán – nie propán-bután! Ale je málo pravdepodobné, že sa Vám to stane.

Kde môžem odstaviť karavan?

V zásade kdekoľvek kde aj s osobné auto. Na niektorých miestach to nemusí byť dovolené, ale takéto miesta sú spravidla označené. Jednoducho tam, kde nemôžete odstaviť osobné auto, nemôžete stáť ani s karavanom. Odporúčame zastaviť auto na rovnej ploche, ak nechcete spať dolu kopcom. Pri zastavení karavanu v kopci odporúčame okrem riadneho zatiahnutia ručnej brzdy podoprieť vozidlo klinom. Autokaravan má dve batérie, jedna pre motorovú, jedna pre obytnú časť a batéria vydrží na chod karavanu zhruba 2 až 3 dni bez pripojenia sa do siete.